Ferdynand Antoni Ossendowski
(1876–1945)
Wizjoner wyprzedzający swoje czasy, literat o międzynarodowej sławie, podróżnik eksplorujący najdalsze zakątki świata i naukowiec, którego 77 książek przetłumaczono na 19 języków, inspirując pokolenia czytelników na całym globie. Po wojnie skazany został na zapomnienie za twórczość antykomunistyczną, a jego nazwisko zostało umieszczone w “zapisie cenzorskim”. Jego prace mogły być ponownie wydawane dopiero po 1989 r.
Celem projektu „Literacka podróż z Ossendowskim” jest przywrócenie pamięci o Ferdynandzie Antonim Ossendowskim, postaci tak barwnej i wielowymiarowej, że trudno o nim opowiedzieć w ramach zwyczajnej książki biograficznej. Dlatego nasza opowieść o nim w ramach projektu realizowanego przez Fundację „Pro Posnania” będzie skonstruowana w formie otwartej i wielowymiarowej, adekwatnej do życia i twórczości pisarza.
Książka Kartki Pana Ferdynanda. Wybrane historie z życia Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego autorstwa Pawła Cieliczko (wyd. Fundacja „Pro Posnania”) jest ogólnodostępna dla wszystkich bez opłat w formie e-booka i audiobooka.
Pobierz Kartki Pana Ferdynanda. Wybrane historie z życia Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego >>>Wystawa „Literacka podróż z Ossendowskim” na Nowym Rynku!
Już od 24 lipca 2025 roku przestrzeń Nowego Rynku w Poznaniu stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia – plenerowej wystawy poświęconej Ferdynandowi Antoniemu Ossendowskiemu. Serdecznie zapraszamy do udziału w otwarciu wystawy „Literacka podróż z Ossendowskim” dedykowanej jednemu z najbardziej poczytnych polskich pisarzy okresu międzywojennego.
Kiedy? 24 lipca 2025, godz. 16:00
Gdzie? Nowy Rynek, ul. Wierzbięcice 1c, budynek D2, Poznań
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a plenerową wystawę można będzie zobaczyć do 7 sierpnia na placu między budynkami kompleksu Nowego Rynku.






Z okazji premiery książki 18 czerwca 2025 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie odbyło się spotkanie autorskie na temat twórczości Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego pod hasłem przewodnim „Na granicy faktu i fikcji”. Gościem spotkania był autor książki, historyk Paweł Cieliczko, a rozmowę poprowadziła Beata Kwiatkowska, dziennikarka Radia 357.
Regulamin wydarzenia_spotkanie autorskie.pdf









Projekt realizowany we współpracy z:
