Odbywające się od 1998 r. Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli zrodziło się z pomysłu śp. Artura Piotrowskiego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a zarazem reżysera i producenta spektaklu. Największe w Europie widowisko pasyjne na stałe wpisało się w krajobraz kulturalny i artystyczny Poznania. Realizacja widowiska każdego roku angażowała na niespotykaną skalę społeczeństwo regionu Wielkopolski.
Z wielkim szacunkiem dla dziedzictwa śp. Artura Piotrowskiego oraz jego wkładu w kulturalne życie Poznania, zespół fundacji podjął trud kontynuacji dziedzictwa związanego z Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. Jego praca była nie tylko artystycznym wyrazem głębokiej wiary, ale również inspiracją dla wielu ludzi, którzy uczestniczyli w tych niezwykłych widowiskach.
W 2023 roku z okazji 25-lecia powstania poznańskiego Misterium w Rosarium na Cytadeli odbyło się widowisko Via Crucis: Misterium Krzyża (reż. Łukasz Sibrecht). Pierwsze wydarzenie zorganizowane w nowej formule upamiętniające historyczne wydarzenia. Inspirowane widowiskiem „Misterium Męki Pańskiej” śp. Artura Piotrowskiego, to poetyckie, nastrajające do zadumy nad tajemnicą miłości Boga prowadzącej na Krzyż, przedstawienie 14 stacji Drogi Krzyżowej Jezusa Chrystusa. W spektaklu wzięli udział wieloletni współpracownicy i przyjaciele Artura, będący jednocześnie aktorami z Misterium Męki Pańskiej. Wykorzystane zostały utwory pasyjne z repertuaru Poznańskiego Chóru Polihymnia pod artystycznym kierownictwem prof. Tomasza Dzięcioła, a także autorskie kompozycje instrumentalne Beaty Sibrecht.